Bear Grylls – dobrodruh i spisovatel

Bear Grylls – dobrodruh i spisovatel

13. 03. 2021, 14:08

Bear Grylls, vlastním jménem Edward Michael Grylls. Pokud jste jeho pořady ještě nezaznamenali, doporučuji vám to napravit. Nejenže Bear rád pobíhá po divočině a ochutnává různé delikatesy, jako např. pavouky, hady nebo i škorpiony, ale také se snaží přežít dobrovolná ztroskotání v různých částech světa. Pojďme si o této zajímavé osobnosti povědět něco víc.

Život

Grylls se narodil 7. června 1974. Jeho otec ho přivedl ke spousta aktivitám již v dětství, nebál se Beara již jako malého učit jak lézt po horách. Přezdívku Bear mu dala jeho sestra, on si ji ponechal jako pseudonym.

Jako malý se Bear stal skautem a je jím do dnes, stal se hlavním náčelníkem britských skautů. Věnoval se také bojovému sportu karate, kde získal černý pásek v mistrovském druhém stupni DAN. Jeho velkou vášní je také parašutismus, který se mu už několikrát málem stal osudným, ale o tom si povíme něco později.

Stejně jako např. princ Henry a William studoval Bear jednu z nejprestižnějších škol v Británii, a to předuniverzitní Eton Gollege. Později studoval na University of London, kde se zabýval hispanistikou a španělštinou. Bear se po studiích přihlásil k SAS, speciálním jednotkám britské armády, kde byl vybrán. K jednotkám SAS dokáže projít pouze pár přihlášených, které čeká tvrdý  výcvik, ten projde pouze ais 15% vybraných kandidátů. Při absolvování mise v Keni se Bearovi při seskoku protrhne padák a on si při dopadu zlomí obratle. Po dlouhé rehabilitace není jasné zda bude Bear vůbec někdy ještě chodit. Naštěstí se ale dokázal touto těžkou etapou projít bez jakékoli celoživotní újmy na zdraví.

zdroj: youtube.com

Zdolání Mount Everestu 

Po těžkém zranění vystoupil na nejvyšší horu světa Mount Everest. Tuto výpravu uskutečnil již ve svých 23 letech a stal se tak nejmladším Britem, který kdy Everest pokořil. O svém výstupu napsal Bear knihu pojmenovanou Vzhůru – Pozoruhodná cesta k vrcholu Mount Everest. Je to ještě víc neuvěřitelné, pokud vezmeme v potaz jeho předešlé zranění, v Bearově případě opravdu platí – Co tě nezabije, to tě posílí.

Po Mount Everestu uskutečnil Bear mnoho dalších výprav, které většinou souvisely s charitativní sbírkou. Pro svého kamaráda, který přišel o nohy např. vesloval úplně nahý 13 km po řece Temže. Podařilo se mu obeplout Velkou Británii na vodním skútru, ale pro Beara to samozřejmě bylo málo, tak obeplul Arktidu na nafukovacím člunu. Do Guinnessovi knihy rekordů se zapsal po pokoření rekordu, kdy přeletěl Himaláje na paraglidu, povečeřel v rekordní výšce 25 000 stop a nebo překonal rekord v nejdelším volném pádu.

 

zdroj: youtube.com

Man vs. Wild

Konečně se dostáváme k tomu, proč asi tohoto britského moderátora, dobrodruha a spisovatele vlastně známe. Většina z nás se s Bearem setkala v jeho dobrodružném pořadu Man vs. Wild, u nás známý jako Boj o přežití. Pokud jste se s tímto pořadem ještě nesetkali, tak ani nevíte o co přicházíte, Bear v tomto dokumentárním projektu ukazuje jak přežít, pokud ztroskotáte třeba v pralese nebo v poušti.

Ukáže vám jak nebýt v jídle vybíraví, protože pokud jde o přežití není to žádná svíčková, ale pavouci, červy a další lahůdky. Také se naučíte pár fíglů, jak a kde získat vodu, jak si sehnat potravu, rozdělat oheň, postavit přístřešek a mnoho dalšího. Určitě by vás nenapadlo přespat v mršině dromedára, pokud byste museli přenocovat na poušti, kde je v noci neuvěřitelná zima.

To, že jsou pořady přínosné dokazuje hlavně fakt, že již několik normálních lidí přežili v divočině po havárii právě díky radám z pořadu Beara Gryllse. Jedním z případů je matka se synem, kteří se ztratili v australském národním parku Mount Royal, s použitím technik z tohoto pořadu tak dokázali přežít 10 dní. Dalším příkladem je malý chlapec, který se v pouhých 14ti letech ztratil při lyžování s rodiči v horách Oregonu. Postavil si jeskyni, která ho chránila před sněhem a větrem, když mu ale došlo, že ho vrtulníky nenajdou, vydal se po stopě jiného lyžaře, a tak se dostal až k týmu záchranné jednotky, které po něm pátrala.

Najdou se ale i takový, kteří Beara a hlavně jeho pořad Man vs. Wild uráží. Nejvíce kritiky pořad dostává hlavně díky tvrzením, že je vše předpřipravené. Man vs. Wild se stejně jako každé jiné natáčení musí připravit. Hlavním cílem tohoto pořadu ale je ukázat lidem, jak se zachovat v kritické situaci, a to splňuje na výbornou.

zdroj: youtube.com

Další pořady Beara Gryllse

Dalším z pořadů Beara Gryllse je Worst Case Scenario, ten ukazuje jak se zachovat v situacích, které nás můžou potkat kdekoliv a kdykoliv. Ukáže jak se dostat z potápějícího se auta, co dělat při dopravní nehodě, nebo jak uniknout z hořícího domu.

Escape to the Legion je trošku v jiném stylu. Bear podstupuje s jedenácti účastníky různých profesí tvrdý výcvik po dobu jednoho měsíce.

Fine dining with Bear Grylls je zaměřené čistě na stolování v divočině, ale pozor, je to pouze pro silné žaludky.

Bear Grylls: Man vs. Everest je to nejlepší co se můžete o Mount Everestu dozvědět.

zdroj: youtube.com

Knižní tvorba

Bear je také úžasný spisovatel, napsal již spoustu knih, které stojí na přečtení. Bear ve své knize Bláto, pot a slzy popisuje svůj život již od dětství. Další je již zmíněná kniha Vzhůru, která vypráví o výstupu na nejvyšší horu Mount Everest. Skvělou knihou jsou také Příběhy skutečné odvahy, která vypráví o lidech, kteří zažili těžké životní situace, ale svůj boj nevzdali. V jeho tvorbě ale najdeme i smyšlené příběhy jako např. knihy Hořící andělé, Let duchů, a Cesta vlka. Tyto příběhy jsou sice vymyšlené, ale nijak neodbočují od Bearova životního stylu, takže se připravte na dobrodružné čtení.

zdroj: youtube.com

Bear Grylls a značka Gerber

Jelikož Bear nezná odpočinek, spolupracuje se značkou Gerber na výrobě kvalitních multifunkčních outdoorových nožů a dalšího vybavení pro přežití.

Pro Beara je nůž totiž jedním z nejdůležitějších nástrojů.  S jeho pomocí si můžete ulovit potravu, postavit přístřešek, prosekat cestu nepropustnou krajinou nebo nasekat dříví na oheň. Již v pravěku si lidé vyráběli ostré nástroje z kamenů, aby si tak usnadnili některé činnosti. Moc dobře věděli, jak jsou pro přežití potřebné.

Nože, které Bear vyrábí společně se značkou Gerber, jsou vyrobeny z kvalitní odolné nerezové oceli a jejich rukojeť má kontrastní červené a oranžové barvy pro jejich skvělou viditelnost v přírodě. K noži také dostanete kompletní příručku k přežití. V řadě Bear Grylls nenajdete pouze nože, ale také mačety, sekery, kompas a spoustu dalšího vybavení, které vám ušetří spoustu práce.

Bear Grylls není jen člověk, který jí vše do najde v přírodě. Je to hlavně dobrodruh a milovník přírody a adrenalinu, člověk s mnoha znalosti a dovednostmi, který už taky zažil tvrdou ránu osudu.

zdroj: fotobanka pixabay.com

zdroj: https://www.top-armyshop.cz/

 

Příspěvek Bear Grylls – dobrodruh i spisovatel pochází z Terčík.cz

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen správně fungovat.  Snažíme se vylepšovat služby i díky analýze informací. Nebojte, vše bedlivě střežíme.