Výroba vlastních briket – v nouzi nepostradatelné.

Výroba vlastních briket – v nouzi nepostradatelné.

22. 10. 2020, 14:17

Platí dvě obecné rady – nenápadně a opatrně. Níže uvedený postup je potřeba uzpůsobit místním podmínkám, řiďte se podle návodu, ale upravte si ho individuálně.

Materiál vhodný na výrobu briket

Novinový papír, tiskový papír, balící papír, knihy nebo vícestranné letáky – nejdůležitější je, aby listy nebyli povoskované, povoskovaný papír ale můžete rozpustit ve větších dávkách kvalitního materiálu, a to 3 části kvalitního na 1 část špatného. Papír sice hoří dýl, ale je hůř pojivý, proto je nutné lesklý papír natrhat na menší části. Na knihy ale pozor, několikrát zvažte, že se vám kniha opravdu nebude hodit. Knihy se sice lehce pálí, ale špatně vyrábí.

Zdroje

Materiál můžete najít na půdách, ve fabrikách, skladech, garážích, školách, kancelářích, úřadech, knihovnách, ale např. i v třídírnách odpadu. V třídírně se o papír nikdo zajímat nebude, a pokud ano můžete jej vyměnit např. za konzervu, ale vymyslete si nějaký rozumný důvod, proč je potřebujete, třeba na izolaci oken.

 

zdroj: youtube.com

Skladování papíru

Skladujte jej v suchu, můžete ho vyskládat kolem stěn hlavního pokoje, bude Vám tak pomaleji unikat teplo, pozor ale na kuchyň, tam může naopak zvlhnout. Dalším skvělým místech je třeba půda, zároveň tak zateplujete stropy.

Místo pro zpracování

Lepší je papír zpracovávat mimo domov, není ale problém např. na půdě, v garáži nebo kůlně. Dávejte si pozor na jeho vznětlivost, může přijít Molotov od závistivce a shoří Vaše práce i vše okolo ní.

zdroj: youtube.com

Výsledný produkt

Zapojte děti, které mohou dělat bábovičky, řekněte jim, ať do nich dělají důlek, protože pak budou lépe schnout a do bábovičky udělejte pár dírek, pro vytékání vody. Pokud dáte dohromady nějaký lis, tím lépe. Stlačení rukou také udělá svoje, cílem je co nejvíc stlačit produkt a vytlačit z něj vodu. Nemá cenu vyrábět brikety větší než 10x10x30 cm, rozpadají se a špatně se s nimi obvykle topí, také dlouho schnou.

Příprava materiálu

Papír natrhejte na menší kousky a dejte je do sudu, zalijte je třeba dešťovou vodou a nechce uležet, papír můžete ještě později přihodit, protože slehne. Zamyslete se, jestli nechcete přidat i další materiál, jako je listí, sláma, rozdrolená kůra apod. Jen myslete na to, že se pak o něco posune doba sušení. Jiného materiálu nedávejte více jak 10%, jinak ztratíte pojivost papíru. Jestliže musíte použít více nekvalitního papíru, nechte jej uležet delší dobu, klidně 5 -10 dní, přičemž každé ráno a večer promíchejte a nic do něj už nepřidávejte.

zdroj: youtube.com

Postup lisování

Nejméně náročná technika je již zmíněné plnění báboviček. Lepší je ale vytvořit si nějaký lis, výsledek je rychlejší a briketa je hutnější. Na internetu můžete sehnat nejlevnější lis již od 500 Kč, sice moc nevydrží, ale jako základ je dobrý. Lis si můžete vylepšit tak, aby byl odolnější, nebojte se inspirovat. Jakákoliv síla, při lisování nám pomůže a zkvalitní brikety. Při lisovaní můžete použitou vodu využít znovu na další výrobu.

Sušení briket

Postačí dvě pořádná prkna nebo trubky asi 20 cm od sebe, na kterých bude síťka nebo pletivo, pod pletivem např. lino do účka do kterého bude voda zkapávat do kýble. Brikety pokládejte na síťku. Pokud budete sušit doma, snažte se brikety umístit do nejvýš ke stropu, v jiném případě hledejte průvan, aby brikety uschly do nejdříve. Pokud nemáte strach ze sousedů, můžete brikety sušit i na sluníčku. V dobrých podmínkách můžete brikety z báboviček použít už za dva dny, lisované pak po čtyřech. Vyzkoušejte je tak, že vezmete jednu, zlomte ji a koukněte se doprostřed, pokud je stále vlhká, sušíme dál, pokud je suchá, můžete brikety využívat.

zdroj: youtube.com

Skladování briket

Brikety se skladují stejně jako papír, jen si dávejte větší pozor na zvědavce, brikety přece jenom zaujmout víc než papír. Také pozor na hlodavce, protože mohou papír rozežírat. Jestliže je budete skladovat na suchém a teplém místě, není potřeba brikety prokládat, aby k nim měl přístup vzduch.

Užívání briket

Nic jiného než brikety vlastně nepotřebujete, jednu lehce rozdrolíte a od ní už chytne zbytek. Ve vnitřním vytápění jsou dobré hlavně v malých krbech s regulací tahu, když snížíte tah, brikety vydrží poměrně dlouho. Popela není moc, je velmi jemný a proto ho můžete přihodit do další směsi na další brikety.

zdroj: youtube.com

Je to nenáročná práce, kterou zvládnou všichni. Komunitě to rozhodně prospěje, jak z hlediska využití briket, tak i morálního, můžete tak zaměstnat slabší nebo nemocné jedince.

 

Příspěvek Výroba vlastních briket – v nouzi nepostradatelné. pochází z Terčík.cz

Komentáře1

07. 10. 2022, 13:13:54
Honza - odpovědět
Kdysi jsem zkoušel dělat z reklamních letáků brikety na topení na chatu, Nebyl to dobrý nápad, Musel jsem třídit papír na dřevitý a křídový, Brikety z křídového papíru nehořely. Ruční kupovaný ruční lis moc nevydržel a asi po 100 briketách se ohnula páka a po dalších asi 50 praskla, To mne vyšla jedna briketa po započtení ceny lisu asi na 5 KČ. Nakonec jsem z papírové kaše plácal placky rukama jako domorodci v Nepálu z jačího trusu, Výsledek byl stejný jako u paliva z jačího trusu. Skoro to nehořelo a když, tak to moc nehřálo, Jen to smrdělo o něco méně. Bylo z toho příliš mnoho popela, víc než z uhlí. Nakonec jsem letáky s klidem házel do kontejneru a topil dál dřevem.

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen správně fungovat.  Snažíme se vylepšovat služby i díky analýze informací. Nebojte, vše bedlivě střežíme.